Dorota Sapela-Wiezorek

Być może zabrzmi to banalnie, ale logopedą i terapeutą jestem z pasji. To co robię, daje mi wiele szczęścia i satysfakcji w życiu.

"Pomysł na siebie" pojawił się już w LO, gdy zdając maturę postanowiłam podjąć studia polonistyczne i poszerzyć swoje typowo humanistyczne zainteresowanie studiując także logopedię. Odkąd zajęłam się logopedią (10 lat) nie wyobrażam sobie, że mogłabym robić coś innego. Już na studiach odbyłam praktyki i staże w różnych ośrodkach i placówkach, m.in. w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie na oddziale neurologicznym, gdzie zagłębiałam tajniki neurologopedii i pracy z afatykami; Ośrodku Wczesnej Interwencji; Poradni PP w Olsztynie i innych. Pracowałam także jako logopeda w Warmińsko-Mazurskim Centrum Słuchu i Mowy "Medincus", gdzie poszerzyłam swoją wiedzę z zakresu terapii z osobami z zaburzeniami słuchu, afatykami, jak i osób z niepłynnością mowy (jąkanie). Współpracuję z różnymi ośrodkami i placówkami zajmującymi się diagnozą, terapią i badaniami (m.in. WMCSiM, PPP w Olsztynie, Gabinetem" Akcent" w Krakowie). Jestem w stałym kontakcie ze specjalistami z dziedzin laryngologii, foniatrii i ortodoncji. Należę do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, jak również biorę czynny udział jako członek Polskiego Związku Logopedów.
Wciąż pogłębiam swoją wiedzę uczestnicząc w licznych warsztatach, szkoleniach i kursach z zakresu: logopedii ogólnej, neurologopedii, balbutologopedii, psychiatrii, w tym autyzmu/zespołu Aspergera, upośledzenia umysłowego, porażenia mózgowego, SLI (specyficzne zaburzenia językowe) czy też afazji. Interesują mnie wszelkie "nowinki" i techniki skutecznej terapii.

Ukończyłam Kurs Kwalifikacyjny z Oligofrenopedagogiki, gdzie nabyłam wiedzę teoretyczną i praktyczną do skutecznej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi z upośledzeniem umysłowym.

Studiując na kierunku Autyzm, Pokrewne Zaburzenia Rozwoju i Oligofrenopedagogika - edukacja i terapia poszerzyłam wiedzę nt. klasyfikacji i diagnozowania osób ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Zdobyłam również wiedzę umożliwiającą racjonalne programowanie i podejmowanie oddziaływań rewalidacyjnych w pracy z osobami z autyzmem/zespołem Aspergera, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami mowy, opóźnieniem rozwoju, zespołem kruchego chromosomu x etc.

Podczas terapii wykorzystuję ciekawe metody pracy: elementy integracji sensorycznej, metodę symultaniczno-sekwencyjną /Metoda Krakowska/, bajki edukacyjne, arteterapie, muzykoterapie, metody relaksacyjne i reedukacji psychomotorycznej etc. W pracy posługuję się również najnowszymi programami multimedialnymi, które zachęcają do współpracy nawet najbardziej opornych pacjentów.

Jestem autorką książki Bajeczki z książeczki.Zestaw ćwiczeń logopedycznych dla dzieci w wieku 3-6 lat, wyd. HARMONIA. Książka jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, w normie intelektualnej, a także z niepełnosprawnością i zaburzeniami funkcji językowych (afazją, opóźnionym rozwojem mowy itp.). Publikacja zawiera 11 opowiadań, które mają na celu usprawnianie narządów mowy w jak najciekawszy dla dziecka sposób. Dzięki obrazowej metodzie dzieci chętnie wykonują ćwiczenia i podejmują współpracę podczas prowadzonej terapii. Po każdej bajeczce umieszczono obrazek do pokolorowania. Zabawne i sympatyczne ilustracje nie tylko pozwolą dziecku zrelaksować się po wykonanych ćwiczeniach, ale także rozwiną jego zdolności manualne.

Uwielbiam wyzwania, a każdego pacjenta traktuję indywidualnie.

Prywatnie jestem szczęśliwą mężatką oraz mamą Piotrusia i Kajtka.

Wielką przyjemność sprawia mi bardzo dobra kawa.